Mají české děti zkušenosti s pitím alkoholu? Jak s nimi o alkoholu mluvit a kdy začít? Odpovídat bude v pondělí 27. 9. od 13.00 Petr Hrouzek

Chat je uzavřený27.09.2021 13:00

Petr Hrouzek Ph.D., ředitel Centra protidrogové prevence a terapie a odborný konzultant projektu Respektuj 18.

Mají české děti zkušenosti s pitím alkoholu? Jak s nimi o alkoholu mluvit a kdy začít? A jak poznáme, že má dítě s pitím problém? Odpovídal v pondělí 27. 9. od 13.00 PhDr. Petr Hrouzek Ph.D., ředitel Centra protidrogové prevence a terapie a odborný konzultant projektu Respektuj 18.

PhDr. Petr Hrouzek, Ph.D. vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, obor Speciální pedagogika. Prevenci a terapii závislostního chování se věnuje již více než 15 let. V roce 2016 byl jmenován ředitelem Centra protidrogové prevence a terapie v Plzni. Tuto pozici zastává dodnes. 

Chat

  • Petra

    Prosím Vás, co máme dělat. Sousedka pracuje na směny (je sama) a má dvě děti 15 a 16. Občas není doma a děti tu mají mejdany. Viděla jsem jak si nosí na tyto "akcičky" víno v igelitce. Jednou jsme je museli jít lehce umravňovat. Ona je sousedka fajn a nevím, zda jí to mám říct, má toho dost. Když jsme tam byli, tak sousedovic holka (ta starší) co otevřela nebyla namol, byla vyjukaná. Ale alkohol jsem z ní cítila. Když ta mládež odchází tak jsou hlasití ale nemyslím, že jsou "na plech". Je to tak 1x14 dní na 2-3 hodinky podvečer. Co s tím? Opravdu nesnáším "bonzování", ale ok to není.

  • Host chatu

    Dobrý den,
    Vaše obavy chápu. Pokud si dovedete představit, že o svém znepokojení mluvíte přímo s dotčenými mladými lidmi, bude to pro začátek asi ta nejlepší cesta. Poté bude dobré mluvit přímo s paní sousedkou, a to hlavně proto, že podávat alkohol nezletilým je trestné, a byť jim ho podle toho, co píšete, sama přímo nepodává, přece jen se popisované "akcičky" dějí v jejím domě.

  • ANTI

    Jaká je v současnosti situace v ČR ohledně dětského alkoholismu?

  • Host chatu

    Dobrý den,
    podle posledních údajů konzumace alkoholu dětmi a mladistvými v posledních pěti letech mírně klesá. To je dobrá zpráva.
    Přesto v tomto ohledu bohužel stále patříme k nelichotivé úzké špičce v EU.
    Pokud Vás zajímá přímo počet dětí a mladistvých léčených se závislostí, tak podle údajů pojišťoven se pro závislost na návykových látkách v roce 2020 léčilo 1267 osob do 18 let. Více než 50 % z nich se léčilo pro závislost na alkoholu.

  • DENMARK

    Podle mne je nejlepší vést dítě k dobrovolné abstinenci a koncipovat ji jako hrdost, protest, životní styl!

  • Host chatu

    Dobrý den,
    ano, to je jistě jedna z možných cest.
    Dále je dobré zvážit i skutečnost, že nejen výchova v rodině má na formování mladého člověka významný vliv.
    Sebelépe vybavené dítě bude jednoho dne hledat svou vlastní cestu, testovat hranice a rodičovské pravdy nebo čelit společenskému tlaku. Pro tyto případy je také dítěti dobré předat zásady bezpečné konzumace a podporovat jej k odložení pití alkoholu až za zákonnou věkovou hranice nebo alespoň co nejblíže k ní.

  • Marta z Ostravy

    Nemyslíš si, že se tato problematika trochu zveličuje? Já piju alkohol pravidelně už od dvanácti let a nemůžu říct, že by se to na mně nějak podepsalo.

  • Host chatu

    Dobrý den,
    přeji Vám i nadále pevné zdraví.
    Bohužel nelze osobní zkušenosti takto snadno zobecnit.
    Statisticky je předčasné zahájení pravidelné konzumace alkoholu poměrně vážný problém, který se obvykle projeví zdravotními problémy, kterým se dalo vyhnout. Negativně ovlivňuje vývoj nervové soustavy, vztahu k sobě samému a v nemalém procentu vede k rozvoji závislosti na návykových látkách.

  • Petra

    Chodíme často na různé akce s dětmi (12 a 14) v širší rodině, tak 1x měsíčně. Pár našich příbuzných se tam pravidleně "upraví", dětem to není moc příjemné, když vidí strýčky a někdy i tetičky silně pod parou. My s mužem se napijeme, ale snažíme se, abychom před nimi nebyli úplně "mimo". Dcera (14) už na akce jezdit nechce. Vadí, když ji tam bereme?

  • Host chatu

    Dobrý den,
    pro budoucí vztah našich dětí ke konzumaci alkoholu je mimo jiné velmi zásadní, jak vidí zacházet s alkoholem své nebližší dospělé. Jakou "kulturu konzumace alkoholu" jim svým chováním předáváme. Pokud je alkohol v jejich okolí výhradním nebo hlavním zdrojem zábavy, společenského uvolnění nebo relaxace a jiné varianty nevidí, může pro ně být velmi obtížné tuto cestu nepoužívat, až budou zábavu a uvolnění ve společnosti v budoucnu potřebovat.
    Jinak Vaše děti zjevně v toto chvíli stinné stránky konzumace alkoholu dobře vnímají.

  • Honza

    Pivo, víno obden, panáky sem tam o víkendu před dětma, když někdo přijde. Ok, nebo moc? Za nás to nevadilo…

  • Host chatu

    Dobrý den,
    zda je to moc, nebo málo pro Váš organismus a celkové zdraví, nebudu s dovolením takto na dálku a touto formou posuzovat.
    Co se týká vlivu na Vaše děti a jejich budoucí vztah k alkoholu, částečně jsem již odpovídal u přechozího dotazu. Jen ještě doplním, že alkohol je opravdu vysoce účinná psychoaktivní látka. Ovlivňuje prožívání, a proto je konzumován. Je tedy důležité, zda od nás děti dostanou pro zvládání svých životních radostí a strastí lepší a účinnější nástroje, než je konzumace psychoaktivních látek.
    Vedle toho je alkohol pro organismus, zvláště ten nedospělý, poměrně prudkým jedem a jeho odbourávání je pro tělo opravdový zápřah, i přes to, že to tak mnohdy nepociťujeme.
    Pokud byste chtěl více hledat, jak o konzumaci alkoholu s dětmi mluvit, a co obecně dělat, můžete se podívat zde: https://www.respektuj18.cz/informace-pro-rodice/

  • xxx

    Moje dítě (16 let) pije. Zákazy ani příkazy nepomáhají, co s tím mám dělat?

  • Host chatu

    Dobrý den,
    rozhodně bych doporučovat začít tím, že se jako rodič o postupu poradíte s kolegy.
    Zvláště pokud již jsou vyčerpány základní snahy.
    Pro základní poradu nad tím, jak dále postupovat, není nezbytné, aby se účastnil Vás syn, protože předpokládám, že problém nevidí stejně vážně jako Vy (což se obvykle zpočátku stává).
    Pro vyhledání odborného pracoviště blízkého Vašemu místu bydliště prosím použijte některý z odkazů níže.
    https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/<br /> http://dada-info.cz/

  • Luděk

    Jedno malé pivko o víkendu k obědu, když je něco českého, desítka, klukovi je 16. To nevadí, ne?

  • Host chatu

    Dobrý den,
    z velké části najdete odpověď v již zodpovězených dotazech.
    Zákonná hranice pro zahájení konzumace alkoholu je stanovena na 18 let s ohledem na potřeby nerušeného vyzrávání mladého organismu. Tolerance je stanovená jako nulová zejména proto, že není možné dopředu zodpovědně určit, pro koho je jaké množství alkoholu nebezpečné. Jakkoli to v naší kultuře při pohledu na malé pivo může znít nesmyslně.

  • Petra

    Proč když dospívající dítě je s rodičem a pod dohledem, si nemůže dát v restauraci něco málo, třeba decku vína…

  • Host chatu

    Dobrý den,
    podstatnou část odpovědi na otázku, proč to není možné, naleznete u předchozího dotazu.
    Nápad "zasvětit" svého potomka do tajů bezpečné konzumace, a předejít tak tomu, že ho to naučí někdo jiný, a ne bezpečně, se v některých kulturách poměrně úspěšně praktikuje. V tomto ohledu je moudré dodržet zákonnou hranici zahájení konzumace alkoholu.

  • Franta

    Je alkohol u dětí problém jenom u rodin s nižšími příjmy a základním vzděláním? Moc jinde o alkoholu dětí než ve zprávách z "panelákových sídlišť" není slyšet.

  • Host chatu

    Dobrý den,
    asi by bylo možné data o užívání alkoholu dále analyzovat ve vztahu k dosaženému vzdělání, výši příjmů a nebo jiných kritérií.
    Nicméně viděno z individuální perspektivy těch, se kterými pak pracujeme v procesu úzdravy ze závislosti nebo kteří léčí své tělesné neduhy způsobené konzumací alkoholu, je toto členění takřka bezvýznamné.
    Jde spíše o mediální zúžení.

  • Julie

    Já tedy když slyším od dětí o tom, jaké mají problémy dospívající z jejich okolí nebo co ví z doslechu, tak je to 1. závislost na hraní her a obecně IT věci 2. měkké drogy (tráva) 3. tvrdé drogy (PIKO) 4. alkohol. Existují nějaká data, jak se závislosti u mladých proměňují?

  • Host chatu

    Dobrý den,
    v zásadě jsou ve Vašem dotazu jmenovány všechny nejčastěji zneužívané položky posledních výzkumů. Pokud Vás zajímají data o vývoji závislostního a dalšího rizikového chování dospívajících, použijte prosím odkaz níže.
    https://www.drogy-info.cz/nms/vyzkum-nms/evropska-skolni-studie-o-alkoholu-a-jinych-drogach-espad-2019/

  • Sabina

    Kolegyně z práce má problém, kluk - 15 - přijde občas domů opilý nebo po "jointu". Neví si moc rady. V práci se o tom bavíme, máme mladší děti než ona a dost nás to děsí. Jak můžeme pomoci? Policii nebo něco podobného ale rozhodně ne, aby z toho ona měla třeba problémy...

  • Host chatu

    Dobrý den,
    v zásadě bude dobré, když podpoříte kolegyni, aby se obrátila na nejbližší odborné pracoviště a o situaci a dalším možném postupu se s kolegy poradila.
    Pro hledání prosím využijte odkazy níže.
    https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/<br /> http://dada-info.cz/




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle najdete >


Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov