Jaké největší nebezpečí pro děti představuje internet a chytrá zařízení? Odpovídala Lidija Zavoralová

Chat je uzavřený13.04.2020 14:00

Lidija Zavoralová.

Jaké největší nebezpečí pro děti představuje internet a chytrá zařízení? Jak mohou rodiče během karantény vyřešit problém s dítětem, které se neustále dožaduje tabletu, počítače nebo internetu? Jak ohlídat a ověřit, zda se dítě na internetu opravu učí a hledá informace nebo jen využívá nepozornosti rodičů a brouzdá po internetu či si krátí dlouhou chvíli? Ptejte se Lidije Zavoralové v pondělí 13. dubna od 14 hodin.

Lidija Zavoralová se zabývá tematikou dětské internetové gramotnosti a přístupu rodičů k výchově dětí v online prostředí i při užívání chytrých mobilních zařízení. Napsala na toto téma sérii 8 knih Swich z Říše za monitorem, kde se dětem a jejich rodičům povídkovou formou snaží ukázat rizika, která na děti ve světě mobilních zařízení a internetu mohou číhat a nabízí jim zároveň vysvětlení a řešení situací. Je autorkou Desatera pro rodiče aneb, jak vychovávat dítě ve vztahu k chytrým zařízením. Na toto téma navíc stále přednáší a vede školení, protože si uvědomuje neustále vzrůstající rizika pro děti všech věkových kategorií. Rodičům dovede poradit s otázkami jako například, kdy dovolit dítěti tablet, jak na výchovu dítěte v této oblasti, co je pro děti škodlivé a jak je mohou mít rodiče pod kontrolou bez zákazů a omezování nebo jak s dětmi o rizicích internetu mluvit. Aktuálně hojně řeší téma děti, mobily a tablety během karantény a jak děti co nejlépe zabavit, aby se z online světa nestala závislost. Sama je maminkou 4 malých dětí a veškerá doporučení, která rodičům dává a snaží se jim tak pomoci, má sama přímo ověřeny z praxe – z vlastní rodiny a výchovy dětí. V minulosti navíc pracovala v IT společnostech a může tedy nabídnout i pohled na tématiku z druhé strany.

Chat

  • SK

    Co je v současnosti největším internetovým nebezpečím pro české děti?

  • Host chatu

    To největší nebezpečí na inzerentu na české děti nám krásně ukázal ve svém dokumentárním filmu v síti vít Klusák. Doporučuju, absolutně všem rodičům plošně, se podívat na celý film. Trailer je dostupný na youtube a je sám o sobě dost šokující, že určitě budete chtít film zhlédnout. Bohužel, predátoři, kteří loví naše děti na internetu jsou pedofilové jen ve 2 % případů, zbytek jsou bohužel nudící se muži. Našli se tam například i studenti medicíny…

  • DENMARK

    Co trestný čin ohrožování mravní výchovy mládeže, který je v českém trestním právu a internetové nebezpečí pro české děti?

  • Host chatu

    Myslím, že tato otázka je spíš pro právníka, bylo by zajímavé najít dobrou právničku, která má děti a řešit toto téma.

  • GF

    Co zcela zakázat přístup na internet pro všechny osoby pod 15 let?

  • Host chatu

    Obecně jsem proti zákazům tohoto typu, vytváříme z nevhodných věcí takzvané zakázané ovoce. A děti by to lákalo o to více. Jsem zastánce edukativního způsobu výchovy dětí, což znamená, že se v první řadě musíme edukovat my, vědět, co se na internetu děje, kam naše děti chodí a co tam dělají. A následně jako vzdělaný poradce, můžeme děti upozorňovat na nebezpečí, a hlavně jako zralejší a moudřejší s nimi můžeme mluvit o případných negativních důsledcích toho, když naše děti na internetu dělají nějaké blbiny (zakázané věci).

  • Marta z Ostravy

    Omezila bys užívání internetu u nás?

  • Host chatu

    Neomezovala bych nic formou zákona. Moje děti mobily a tablety nemají a nebudou je mít do 13 let. Můj mobil a tablet používají v mé přítomnosti v obýváku. Zajímavé je to, že syn Táni Le Mogne, generální ředitelky českého Google, dostal první tlačítkový mobil ve 13 letech. Když lidi říkají, že všechny ostatní děti to mají, považuji to za výmluvu.

  • Honza

    Co si myslíte o dokumentu V síti?

  • Host chatu

    Osobně jsem pomáhala Vítu Klusákovi sehnat na film finance a spolupracovala s jeho produkčními. Film je něco, co jsme jako společnost opravdu potřebovali a mě velice pomohl v šíření osvěty.

  • Ingrid K.

    Jaký máte názor na sociální sítě? od jakého věku, by je děti mohly používat?

  • Host chatu

    Přesně tak, jak je to nastavené legálně. Tedy od 13 let. Hranice je určena tak, že na tom pracovaly týmy špičkových psychologů a dalších odborníků. Takže bych určitě dítěti minimálně do tohoto věku neumožnila přístup k sociálním sítím. A o důvodech proč je to nastaveno na 13 let se dá mluvit hodiny, a proto doporučuju podívat se na Youtube na videa na toto téma.

  • Johana

    Dobrý den, jak mám ochránit dceru před možným nebezpečím, ale nedýchat ji u PC za krkem?

  • Host chatu

    Kolik je dceři let? Od toho se bude odvíjet moje odpověď.

  • Kateřina

    Jak dětem vysvětlil nebezpečí na internetu?

  • Host chatu

    Mluvte s nimi otevřeně a upřímně, mluvte s nimi o sexuálním zneužívání dětí na internetu také zcela otevřeně. Děti z nás cítí, když máme o ně vážný strach a nejde jen o klasické rodičovské opruzování. A také doporučuju pustit jim trailer filmu V síti od Víta Klusáka. Důležité je, aby věděly, že když si 12letá holka dopisuje s prý neznámým 12letým klukem, je vysoce pravděpodobné, že ta fotkou toho kluka sedí 60letý úchyl. A toto bychom našim dcerám měli říkat.

  • Elis

    Mají se děti během karantény a v době zavřených škol učit přes internet nebo jste pro klasické učení z učebnic:

  • Host chatu

    S dcerou se učím jen to, co nám zadají učitelky, ovšem velice rády se díváme na dokumenty na internetu o různých tématech... Přírodopis, zvířata, planeta, vesmír, sopky...

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle najdete >


Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov