Jak si ve zdraví užít dovolenou a na které nemoci si v zahraničí dát pozor? Ptali jste se epidemioložky Zdeňky Jágrové

Chat je uzavřený27.05.2016 08:30

MUDr. Zdeňka Jágrová.

Chystáte se na dovolenou a obáváte se zdravotních komplikací? Jak jim účinně předcházet, co je možné očekávat v obvyklých destinacích? Jaké léky si nezapomenout vzít s sebou? Existují preventivní opatření, díky kterým bychom minimalizovali riziko zdravotních potíží? Ptali jste se epidemioložky Zdeňky Jágrové.

MUDr. Zdeňka Jágrová pracuje jako ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hl. města Prahy. Je absolventkou 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Má za sebou bohatou praxi a specializuje se na epidemiologii.

Chat

  • SK

    Pokud jsem psychiatricky nemocný a chci cestovat, co musím vše udělat aby cestování bylo bez problémů?

  • Host chatu

    Každé cestování je náročné, určitě je vhodné poradit se před cestou s ošetřujícím lékařem a cestovat v době , kdy onemocnění je v remisi. Nezapomeňte si dostatečnou zásobu léků. Svému lékaři sdělte i informaci o klimatických podmínkách v cíli vaší cesty, aby případně mohl upravit dávkování léků.

  • Anti

    Které země jsou pro cestování zdravotně nejbezpečnější a které zdravotně nebezpečné?

  • Host chatu

    Nelze jednoznačně tako seřadit země. Za země bezpečnější lze označit země nám blízké svým klimatem a hygienickou úrovní - tedy země EU, dále země Severní Ameriky. je velká skupina vyspělých zemí Asie, patří sem i Austrálie, zde je však třeba počítat s jiným klimatem, používáním jiných surovin k přípravě stravy apod. I na Slovensku můžete onemocnět jak průjmovými obtížemi, tak třeba žloutenkou A. Země při návštěvě velkých měst může být zcela zdravotně bezpečná, v téže zemi při návštěvě venkovských oblastí můžete mít velké zdravotní potíže. obecné pravidlo vždy doporučuje používání balené pitné vody, stravování v restauracích, kde je připravováno čerstvé jídlo, vyvarovat se konzumaci potravin tepelně nepracovaných. Konkrétně vám jsou schopni poradit v každém očkovacím centru.

  • AND

    V Rumunsku jsem kdysi onemocněl nemocí \"mamaia\" . bylo to v roce 1983, je to tam ted již lepší?

  • Host chatu

    Nejčastějším "suvenýrem" z cest jsou průjmová onemocnění. Hygienické stanice evidují hlášený výskyt onemocnění, o onemocnění, která proběhnou na dovolené a klient nejde po návratu k lékaři se nedozví. V uplynulých letech však nebyl hlášen žádný epidemický výskyt průjmových onemocnění v této oblasti. I při návštěvě Rumunska je třeba konzumovat pouze potravu čerstvě připravenou, dávat si pozor při konzumaci výrobků "na ulici" na hygienickou úroveń takového zařízení, čistotu personálu apod. Vždy je vhodné mít základní očkování alespoň proti žloutence.

  • Marie Lucová

    Jaké exotické nemoci si čeští občané nejčastěji přivážejí z cizích zemí?

  • Host chatu

    Nejčastěji to jsou průjmová onemocnění, kožní infekce, žloutenka A, u cestujících do Asie i Afriky to bývá tyfus. Jsou hlášena onemocnění malárií u cestujících do malarických oblastí, která mohou končit velmi těžkým průběhem pokud cestovatel neužívá antimalarickou profylaxi . Před několika lety byl hlášen věští počet onemocnění Dengue u pracovníků, kteří pracovali na Maledivách. V Praze byla letos zaznamenána 3 onemocnění virem Zika bez komplikací a následků.

  • Radek

    Dobrý den Rád bych navštívil Japonsko. Které choroby u nás neznámé se tam dají "chytit" ? Existuje doporučené očkování do Japonska?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Do Japonska a jeho venkovských oblastí se doporučuje očkování proti japonské encefalitidě, což je závažné onemocnění s maximem výskytu od června do září. Obecně by měl být cestovatel očkován proti žloutence a tyfu. Mírné riziko by mohlo hrozit při konzumaci tepelně nepracovaných rybích pokrmů.

  • Karel

    Je pravda, že je očkování proti žloutence typu A a B považováno za tzv. minimum při cestování do exotických destinací?

  • Host chatu

    Očkování proti žloutence A+B je opravdu základní očkování pro osoby, které cestují i v rámci EU. Toto očkování lze jen doporučit i pro obyvatele ČR, kteří nikam necestují, vakcína po ukončení základního očkování chrání bezpečně až 20 let. Při náhodném kontaktu s nemocným a opatřeních, která jsou osobám v kontaktu s nemocným nařizována je očkovaný člověk bez dalších omezení.

  • Hana

    Dobrý den, v létě se chystáme do Maroka, jaká očkování bychom měli podstoupit?

  • Host chatu

    Do zemí severní Afriky je doporučováno jako základní očkování, očkování proti tyfu a žloutence A. Vždy je třeba aby si cestovatel zkontroloval pravidelná očkování tj. očkování proti tetanu, záškrtu a dětské obrně. Pokud jsou tato očkování provedena dle schváleného kalendáře a cestovatel je mladší 30 let nejsou třeba doplnit, u osob starších 30 let je třeba počítat s tím, že žádná v dětství provedená očkování vás nechrání celoživotně a při plánovaném přeočkování proti tetanu využít i možnosti nechat se za úhradu očkovat proti záškrtu a černému kašli. Riziko malárie v Maroku je pouze v omezených oblastech v období od května do října, vzhledem k tomu, že se zde vyskytuje takto omezeně pouze typ vivax není doporučována antimalarická profylaxe

  • Urša

    Je nutné nechat si aplikovat nějaké očkování, když plánujeme letní cestu jenom po Evropě?

  • Host chatu

    Očkování proti žloutence A se vám vždy hodí, nikdy přesně nedokážete odhadnout jaká strava je vám nabízena a za jakých podmínek byla připravena. Důležité samozřejmě je zkontrolovat si zda máte všechna očkování, která jsou u nás zařazena mezi pravidelná očkování a případně si je doplnit. Nezapomenout na přeočkování proti tetanu ( interval 15-20 let od posledního očkování). V Evropě v minulých letech probíhala epidemie spalniček a i nyní je tam hlášen vyšší výskyt a jistě by bylo nemilé přivézt si z cest zážitek tohoto typu.

  • Tomáš

    Dobrý den, jsou exotické cesty vhodné i pro malé děti?

  • Host chatu

    Nejsem zastánce cestování malých dětí do exotických zemí. Dítě by rozhodně nemělo cestovat před ukončením podání 3 dávek pravidelného očkování proti tetanu, černému kašli, záškrtu, dětské obrně, žloutence B a hemofilu (tzv. hexavakcína). Cesta by malému dítěti měla přinést nějaký prospěch. Týdenní či 14 denní pobyt nijak pozitivně jeho imunitní systém neovlivní. Pro dítě je prospěšnější pobyt u moře v evropských podmínkách, který má délku alespoň 3 týdny. Délka pobytu 3 týdny a více již dokáže pozitivně ovlivnit jeho imunitní systém. Dalšími výhodami jsou dostupná zdrav. péče na evropské úrovni, krátké vzdálenosti, kdy malé děti nemají ještě plně vyvinuto sluchové ústrojí a v letadle mají problém s bolestivostí uší, termoregulace malých dětí vyžaduje velkou opatrnost při pobytu v tropech a subtropech snadno dojde k přehřátí dítěte, dehydrataci. Riziko poštípání komáry zejména malarickými v Evropě nehrozí. Nemoci, které v Evropě díky očkování zaznamenáváme jen výjimečně se v tropech mohou vyskytovat daleko četněji a být rizikem pro neočkované dítě (spalničky, zarděnky). Mé doporučení tedy zní raději měsíc u moře v Evropě než týden v Karibiku.

  • Huricain stinson mosbey

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala, zda je nutné očkování pro děti při cestě do Tuniska a jak zabránit střevním potížím?

  • Host chatu

    Povinné očkování do Tunisu není, očkování proti žloutence A, která není zařazena v pravidelném očkování dětí ČR však považuji při cestování do zemí severní Afriky za nezbytné. Se střevními potížemi při cestování do těchto zemní je třeba počítat a vybavit se léky. Je nutné dávat si pozor na konzumaci balené vody, tuto vodou je třeba používat i k čištění zubů, případně i mytí obličeje. Nepoužívat led do nápojů (neznáte zdroj vody ze které byl vyroben).Při stravování se doporučuje všímat si čistoty zařízení i čistoty personálu, nekonzumovat výrobky, které nejsou dostatečně tepelně opracované, vyhnout se konzumaci např. salátů, jahod (nelze zjistit čím a jak byly hnojeny) tyto měkké listy a plody nelze bezpečně omýt. Při stravování formou bufetu chodit na jídlo včas, aby bylo zaručeno, že nedojde k poklesu teploty pokrmu a tím i k namnožení přítomných mikroorganismů, které mohou vyvolat průjmové obtíže.

  • Jana Malá

    Kolik je cestovatelů, u nás a ve světě, kteří si dovezou nějakou infekční tropickou nemoc z cest? O jakou se jedná nejčastěji?

  • Host chatu

    Častou nemocí dovezenou z cest bývá žloutenka A, která v některých letech tvoří desítky hlášených případů, může to být až 1/3 z celkového počtu v ČR hlášených onemocnění. Průjmová onemocnění, která jsou nejčastěji dovezenou infekcí však většinou po návratu nepřetrvávají a tudíž nejsou evidována. Onemocnění tyfem jsou zachycena v jednotkách případů, letos onemocnění nebylo hlášeno. Bylo hlášeno středně těžce probíhající průjmové onemocnění ročního dítěte po návratu z Turecka. Malárie bývá hlášena v jednotkách případů, její průběh vak bývá velmi závažný. Problémem bývají i parazitární infekce, které jsou mnohdy obtížně léčitelné. Opět co do četnosti jsou to jednotky případů.

  • Jakub Hora

    Jak dlouho před dovolenou do exotických oblastí bychom měli myslet na návštěvu nějakého očkovacího centra?

  • Host chatu

    Minimální interval je 1 měsíc, optimální 3 - 6 měsíců záleží na destinaci kam je cesta plánovaná. Jsou země, do kterých je povinné očkování proti žluté zimnici a cestovatele, který nebyl očkován nejpozději 10 dnů před příjezdem do země nevpustí.

  • Robert

    Jak bychom měli sebe a své děti chránit proti infekčním nemocem dováženým z cest?

  • Host chatu

    Již uváděným očkováním, zejména využít očkování proti žloutence A. Dále potom využít doporučení uváděných v předchozích dotazech, která se týkají stravování. Konkrétní doporučení podávají všechna očkovací centra, doporučení se liší dle oblasti kam cestuje, způsobu jakým cestujete, typu ubytování, které upřednostňujete a způsobu stravování. Jiná rizika jsou při pobytu v luxusním hotelu, jiná při kampování. Základem všude je používat pouze balenou vodu či vodu z ověřeného zdroje

  • Libuše Malá

    A jak je to s infekčními nemoci a uprchlickou krizi? Hrozí nám nějaké nebezpečí, nebo to je jen mediální masáž. Měli bychom přijímat nějaká speciální opatření. Děkuji

  • Host chatu

    Z hlášení z Evropské centrály infekčních nemocí byly kromě běžných v Evropě se vyskytujících infekcí hlášeny pouze ojedinělé záchyt infekcí, které se u nás již nevyskytují. Posledním případem byl výskyt záškrtu u dítěte, minimálně je hlášen záchyt tuberkulózy - záleží na zemi původu migranta, zatímco v Sýrii je výskyt TBC nízký v Africe mnohonásobně překračuje evropský průměr. Hlášena byla žloutenka A v některých uprchlických táborech, v evropských uprchlických zařízeních byla v zimním období hlášena chřipka. Zachyceny bývají i parazitární infekce k jejich rozšířená však v evropských klimatických podmínkách nemlže dojít. V ČR je v uprchlických táborech epidemiologická situace klidná, migranti jsou po příjezdu očkováni.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov