Jak se žije na ulici? Ptejte se průvodce a zakladatelky Pragulicu

Chat je uzavřený31.10.2014 11:00

Průvodce Robert.

Většina z nás je míjí denně – v okolí nádraží, v parcích, při cestě na nákup. Lidé bez domova, muži a ženy s pohnutým rodinným osudem, někdy také s drogovou anebo kriminální minulostí. Jak se vlastně na ulici dostali a co život s igelitkou v ruce a bez střechy nad hlavou obnáší? Máme se jich bát? Má smysl jim pomáhat? Proč jim pomocnou ruku nepodá jejich rodina? A chtějí vůbec pracovat a žít "normálně"? Na tyto otázky se snaží odpovídat sociální firma Pragulic, která zaměstnává bezdomovce jako průvodce Prahou a vyvrací tak mnohé naše předsudky a obavy. Od 11 hodin odpovídali zakladatelka Pragulicu Tereza Jurečková a průvodce Robert.

Robert pochází z úřednické rodiny, procestoval celý svět, ovládá několik jazyků a část života strávil v Egyptě. Na ulici se dostal okolo roku 2005 kvůli komplikacím souvisejícím s úmrtím v rodině a ztrátou trvalého bydliště. Robert denně vypomáhá v Armádě spásy, živí se sběrem papíru či prodejem jízdenek. Jeho zálibou je pečení, turismus, recyklace a ekologie. Snem Roberta je složení průvodcovských zkoušek a otevření hostelu v Egyptě. Mimo jiné si Robert vydělává jako průvodce Pragulicu. Je velkým fanouškem železnice, jeho trasa proto začíná cestou motoráčkem ze Smíchovského nebo Hlavního nádraží, kdy návštěvníkům představuje malebnou přírodu Prokopského údolí i život squatterů z usedlosti Cibulka. 

Tereza Jurečková vystudovala Management v neziskovém sektoru na Ostravské univerzitě, nyní pokračuje ve studiích občanského sektoru na Univerzitě Karlově. V roce 2012 založila spolu se dvěma spolužáky sociální firmu Pragulic, která záhy získala několik mezinárodních ocenění, například Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci, SozialMarie za sociální inovaci a Fidelity Future Impact Prize. 

Chat

  • Soňa

    Dobrý den, pane Roberte,
    zajímalo by mě, kolik si denně můžete vydělat sběrem papíru či dalšími aktivitami?

  • Host chatu

    Dobrý den, ve středu jsem odevzdal 50 kg papíru ze 90 korun. To je tak maximum, co člověk zvládne nasbírat i odvézt do sběrných surovin. Prací pro Pragulic vydělávám v poslední době 1400 korun měsíčně. Ale pak mi ještě vrátí daně na konci zdaňovacího období.

  • Uplnej Vypatlanec

    Dobry den, hlavne od tzv. "kovanych pravicaku" slychavam, ze mame tu svobodu a ze si bezdomovci takovy udel sami zvolili a ze to tak chtej. Delal se nejaky pruzkum, kolik z nich si to opravdu samo zvolilo a koho treba vytecnyma zakonama semlel tenhle vytecny, svobodny a demogratycky stat ? (vim ze se to pise jinak :-)) ) Dekuji a preji hezky den.

  • Host chatu

    Robert: Mám zkušenost, že mimo zimní sezónu je na Hlavním nádraží v Praze přibližně 30 % lidí, kteří mají byty nebo jiné domovy, ale raději je pronajímají a žijí venku. Tereza: O žádném výzkumu, který by se věnoval přímo tomuto tématu nevím a takové údaje je i těžké získat a zobecnit. Ale z naší práce s lidmi bez domova víme, že velké procento lidí se do své situace dostalo kombinací různých faktorů například kvůli špatně nastavenému sociálnímu systému, rodinné situaci, psychickým a jiným nemocem, ztrátě zaměstnání. Většinou působí více faktorů naráz. Robert: To je také můj případ, nečekal jsem že bude jednoduché přijít o trvalé bydliště na základě hodně nedokonalého zákona.

  • Tom Kut

    Dobrý den. Zajímalo by mě, kolik je jen v Praze občanských sdružení jejichž náplní jsou bezdomovci, kolik procentuálně spotřebuje ze svého rozpočtu takové občanské sdružení na svůj vlastní provoz a na kolik procent platí občané v něm sdružení a kolik musíme dát ze svého my všichni( a´t již orgány ústřední státní správy, obec, kraj, EU....) Děkuji

  • Host chatu

    Většina organizací, které se věnují bezdomovcům jsou azylové domy, těch je v Praze kolem třiceti (ale je těžké odlišit, co je pouze pro lidi bez domova, co například pro matky s dětmi, narkomany atd.). Pak jsou další organizace, těch je zhruba deset a poskytují zase jiný typ služeb. Pokud chcete konkrétní informace o financování, našel byste je ve výročních zprávách organizací. Já mohu mluvit za Pragulic a my jako sociální podnik z veřejných rozpočtů ČR, obcí, krajů ani EU žádné finance nepřijímáme. Fungujeme tak, že zákazníci za prohlídku platí, a to je náš zdroj příjmu.

  • Martin

    Dobrý den, Roberte, zajímalo by mě, jestli se dá nějak spolehlivě připravit na zimu a mrazy. Jaké máte možnosti? Díky za odpověď

  • Host chatu

    Důležité je být první ve frontě na oblečení, když lidé přinesou teplé zimní oděvy :) Za pět set korun jsou občas v armádním výprodeji velitelské spací pytle vhodné do mrazů až -20 stupňů. Je také možné využít noclehárny, počet míst se v případě hodně studené zimy zvyšuje.

  • Adéla

    Dobrý den, pane Roberte,

    je mi moc líto do jaké situace jste se díky životním okolnostem dostal. Přesto se snažíte změnit svůj život k lepšímu sběrem a průvodcovstvím. Jaký máte názor na bezdomovce, kteří se svou situací nedělají nic? A vnímáte rozdíl mezi těmi co se snaží a mezi těmi, kteří spíše škodí?

    Děkuji a mnoho štěstí!

  • Host chatu

    Neznám nikoho, kdo nic nedělá. Samozřejmě třeba alkoholismus tu situaci hodně komplikuje, odčerpává finanční prostředky, které by člověk jinak mohl investovat do své budoucnosti (já jsem jako vojín Armády spásy již od roku 1991 abstinent). Navíc podnapilým hrozí v noci i umrznutí. Podobně je to i s kouřením, které tolik nedevastuje zdraví, ale zase o to více rozpočet.

  • Lovacoop

    Já bezdomovce chápu nejhorší věta od mistra v zaměstnání byla chlapi neseďte a dite něco dělat......

  • Host chatu

    Robert: Jestli máte nějaký nápad, jak dát bezdomovcům výdělečnou práci, tak ho uvítáme.

  • Tomáš B

    Zdravím, Terezo. Zajímá mě, jak jste přišli na ten nápad na provádění městem za pomoci bezdomovců? A jak to vlastně funguje? Provádí mě bezdomovec po Karlově Mostě nebo mě veme někam jinam?

  • Host chatu

    Tereza: Na základě našeho zájmu o sociální podnikání jsme se spolužáky šli na zahajovací večer Social Impact Award a projekty, které jsme tam viděli nás inspirovaly a cestou domů jsme vymysleli Pragulic, do soutěže se přihlásili a nakonec ji vyhráli a projekt realizovali. Nechceme být kopií klasických cestovek, ale spíše lidem ukázat zajímavá a méně známá místa. Důležité také je, aby trasa byla spojená s životním příběhem každého z průvodců. Trasy najdete na www.pragulic.cz.

  • OPe

    Pro Roberta - jak Vás přijímají squatteři z Cibulky a jak jste se k nim dostal a co o nich přednášíte?

  • Host chatu

    Robert: Ve středu jsem byl na Cibulce a tam mne velice příjemně překvapil fakt, že se usedlost upravuje. Squatteři se vždycky snažili přispívat k záchraně Cibulky, přikrývali plachtami díry ve střeše apod., ale samozřejmě nemohli nijak významně investovat, přesto si myslím, že kdyby nebylo jejich drobné práce, tak by už dnes vůbec nestála. Jejich práci je možno hodnotit ve skrze pozitivně. Dovnitř jsme se nikdy podívat nemohli, ale to bylo pochopitelné, protože squatteři měli strach z policie. Ale ty nejkrásnější věci jsou vidět i z venku, takže mně ani klientům odmítnutí vstupu nikdy nevadilo.

  • Vladimír Malina

    Pane Roberte, proč skrýváte příjmení?

  • Host chatu

    Robert: Já ho neskrývám, jmenuji se Robert Pochop. Tereza: My za Pragulic preferujeme uvádět jen křestní jména a nechat rozhodnutí na průvodcích.

  • SONAX

    Roberte, živil jste si i Novým Prostorem - kamelotstvím?

  • Host chatu

    Robert: Ne, kdysi jsem ale vydával svůj vlastní časopis. Dokonce jsem si na to koupil cyklostyl v Cholticích.

  • Vladimír

    TJ - představila byste Pragulic?

  • Host chatu

    Tereza: Pragulic je sociální podnik, který nabízí netradiční prohlídky po zajímavých místech města očima lidí bez domova, kteři do prohlídky promítají také svůj osobní příběh a zkušenosti ze života na ulici. Prohlídky se dají zarezervovat na našem webu www.pragulic.cz, stojí 250 korun. Na webu taky najdete profily průvodců a jejich trasy. Za shlédnutí stojí i náš Facebook, kde průběžně informujeme o našich dalších aktivitách. Jinak Pragulic jsme založili jako studenti, původně jsme byli 3, teď jsme dva. Takže jsme malá organizace, ale zato máme devět průvodců. Polovina našich zákazníků je ze zahraničí, prohlídky překládáme do cizích jazyků nebo máme průvodce jako Roberta, který provází v ruštině, angličtině a příležitostně i němčině.

  • Winter

    Co si myslíte o Novém Prostoru, Terezo?

  • Host chatu

    Tereza: Myslím si, že Nový Prostor je skvělá služba, je fajn, že existuje i v České republice. Je to dobrý a velmi jednoduchý způsob, jak zaměstnávat lidi bez domova a dává práci velké skupině lidí. Na druhou stranu je potřeba udržovat kvalitu obsahu, aby si ho lidé nekupovali jen z charitativních důvodů. A také je třeba regulovat počet prodejců, protože příliš mnoho prodejců může být pro lidi nepříjemné. Robert: Myslím taky, že pro hodně lidí je dnes, v době krize, dost drahý.

  • dm

    Terezo jak podle Vás česká společnost vnímá bezdomovce?

  • Host chatu

    Tereza: Bezdomovci jako skupina jsou vnímáni velmi špatně, jak vyplývá z různých průzkumů. Teď se to ukázalo například na předvolební kampani, kdy mnoho stran používalo hesla namířená proti bezdomovcům, aby přilákaly voliče. Lidé si bezdomovce ve veřejném prostoru nepřejí, protože si je spojují také s narkomanií, krádežemi atd. Pragulic se snaží měnit pohled veřejnosti tím, že dává lidem možnost setkat se s lidmi bez domova tváří v tvář, vyslechnout si jejich příběh a bavit se s nimi otevřeně. Takto lidé zjistí, že se to může stát každému, že není "my a oni" a že je potřeba si navzájem pomáhat.

  • El Pavel

    Jen jak co se dostanu do Prahy, chci prohlídku od Karima!

  • Host chatu

    Tak to jsme rádi a budeme se těšit na vaši návštěvu.

  • Pavel

    Pane Roberte - chce pracovat a platit daně, sociální a zdravotní pojištění?

  • Host chatu

    Tak to jsme rádi a budeme se těšit na vaši návštěvu.

  • Michal

    A proč ne na venkově, kde je levně, mnohé zdarma, lidé se znají, spíše se podpoří a mohou si vzájemně prospět?

  • Host chatu

    K minulé otázce o daních (Robert): Líbí se mi německý model, kdy stát se ze všech sil stará o zaměstnanost a všichni lidé platí daně, které potom stát opět používá ku prospěchu všech občanů. Naše nekvalitní legislativa vytváří spoustu problémů, které dostávají lidi do těžkých až neřešitelných situací, aniž by si je často sami zavinili. Pak je těžké platit daně, když člověk v televizi sleduje alkoholismus poslanců a tomu odpovídá i ta nízká kvalita zákonů. Z mých příjmů s Pragulicem je samozřejmě odváděna daň. K venkovu (Robert): Protože tam není placená práce.

  • Marie

    Pro Terezu:
    Zdravím,
    zajímalo by mě, jaké to je pracovat s bezdomovci. Věřím, že vaši průvodci se snaží svou situaci změnit, ale asi i tak to nebudou úplně běžní zaměstnanci. Jak vaše spolupráce probíhá? ¨Díky.

  • Host chatu

    Tereza: Myslím, že není velký rozdíl mezi "normálním" zaměstnancem a naším zaměstnancem - vždy zaměstnavatel řeší nějaké problémy. U nás jsou trochu specifické v tom, že řešíme občas vtipné a občas velmi smutné věci spojené se situací našich zaměstnanců. Jsme ve stálém kontaktu, takže s nimi prožíváme jak jejich deprese, tak různé drobné radosti.

  • Jarda Novák

    Pro Terezu:
    Inspirujete pana Roberta k tomu, aby se živil vlastní prací a z výdělku si platil svá pojištění a daně?

  • Host chatu

    Tereza: Robert se právě připravuje ke složení průvodcovských zkoušek (což je také velká investice 8000 korun, které si našetřil z výdělků, přestože by bylo možné o ně žádat Úřad práce). Robert žádné sociální dávky nepobírá. Robert: Motivují mě tím, že jsou mladí a plní elánu :)

  • Michaela

    Dobrý den. Zajímalo by mě, jak vypadá Váš "normální" den, pane Roberte.

  • Host chatu

    Robert: Dvakrát týdně v noci peču. Před sedmou vstávám, v 7:30 odjíždím tramvají číslo 14 na Zborovskou, kde se v pracovních dnech koná modlitební setkání. Potom myju nádobí, zajišťuju různé nákupy, dovoz obědů nemocným lidem a podobné sociální služby pro Armádu spásy. Pokud mám prohlídku, velitel AS mi velice vychází vstříc, že mohu nějakou činnost odložit. Odpoledne je čas na nějakou kulturu, třeba chodím na filmy na velvyslanectví USA a též se účastním kulturních akcí Českého centra v Rytířské ulici. Maximálně využívám vlaku k jízdám po Prazu a snažím se žít ekologicky, jezdím s listím do kompostárny v Malešicích. A spoustu dalších činností... Spát chodím okolo půlnoci, pokud nepeču.

  • Jana Kratochvílová

    Jak se budete živit, až nebudete bezdomovcem?

  • Host chatu

    Robert: V plánu mám společně s bratrem založit s.r.o. v Egyptě, kde jsem již dva roky pracoval a kde jsem celkem prožil sedm let v dětství. Chtěl bych tam otevřít českou ubytovnu pro méně zámožné turisty, kteří milují dobrodružství a nemají zájem o pobyt v turistických ghettech, ale chtěli by poznat Egypt jaký opravdu je.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov