Jak ochránit děti před podzimními nemocemi? Odpovídala Jarmila Seifertová

Chat je uzavřený23.10.2019 10:00

Jarmila Seifertová.

Podzimní virózy jsou tady! Jak ochránit své ratolesti před nemocemi? Zeptejte se dětské lékařky Jarmily Seifertové. Host odpovídá ve středu 23. října od 10.00.

MUDr. Jarmila Seifertová je kvalifikovaná praktická dětská lékařka. Vlastní praxi v Kladně - Kročehlavech vede od roku 1992. Její praxe je akreditována pro pregraduální i postgraduální výuku. Neustále se věnuje svému dalšímu lékařskému vzdělávání.

Chat

  • DENMARK

    Které podzimní nemoce jsou nejvíc nebezpečné pro děti?

  • Host chatu

    nevyjádřila bych se o nebezpečí, ale o vážnosti a četnosti. Začínají podzimní alergie, tedy záchvaty kašle z horních cest dýchacích - laryngitidy a z dolních cest dýchacích - záněty průdušek. Děti mohou být dušné, a je vhodné vždy vyšetření lékařem, ev. opakovaně pokud se kašel zhoršuje a nebo trvá déle než týden. U malých dětí se objevují zvracení a průjem a tam je nutné zabránit dehydrataci. Sledovat dítě trvale, sledovat kůži a musíte vědět, že dítě močí.

  • ANTI

    Které podzimní nemoce jsou u dětí nejčastější?

  • Host chatu

    V tomto období jsou nejčastější běžné "školkové rýmy" a kašle. Většinou trvají týden a nejsou pro dítě ohrožující. Také se objevují alergická postižení, podráždění nosu- tedy také rýma, a kašel. Je vhodné navštívit lékaře, aby odlišil kašel z horních cest dýchacích a postižení průdušek.

  • GF

    Je podzim ohledně dětských nemocí nejvíc zákeřný ve srovnání se zimou, jarem a létem?

  • Host chatu

    Z mé dlouholeté zkušenosti je pozdní podzim zákeřnější než ostatní období roku. Jistě to souvisí s častějším pobytem ve společných prostorách, častějším pohybem v klimatizovaných prostorách. A také nálady v rodině jsou někdy spíše pochmurnější, než v letním období. A ač se to nemusí vědecky prokázat, má to vliv i na psychiku a tím zdraví dětí.

  • SK

    Na co na podzim dávat ohledně nemocnosti pozor u miminka které se narodilo letos v březnu?

  • Host chatu

    7 měsíční miminko již má imunitní systém dostatečně vyzrálý, aby ho něco úplně nepřekvapilo. Předpokládám, že má za sebou základní očkování- je tedy chráněno proti černému(dávivému) kašli. Není ještě očkováno proti zarděnkám, spalničkám, příušnicím. Zbytečně bych s ním tedy necestovala plnými veřejnými dopravními prostředky, nákupní centra plná lidí také mohou být zdrojem infekce, která se přenáší vzduchem. A pozor také na změny teplot a přehřátí v obchodě a pak vítr venku. Delší pobyt v mlhavém počasí dýchacím cestám nedělá dobře. je tam více škodlivých látek.

  • Jana

    Dobrý den, jak nejlépe dítě chránit před nemocemi?

  • Host chatu

    Nejlépe chráníte dítě před nemoci, když ho nevystavujete extremním změnám. Mám na mysli i psychicky náročné změny. Také velká shromáždění lidí mohou být zdrojem nákazy. Jinak je dobře trvale žít zdravě, ale běžně. Mělo by mít denně potravinu s biokulturou ( nejlépe ráno)- tedy jogurt, tvaroh(dle věku), čerstvý sýr apod. a vlákninu. Tzn. dost ovoce, zeleniny, vločky, luštěniny a ryby. Správný je pohyb venku. V zimě je vhodné podávat dětem vitamin D.

  • Pavel

    Moje dcera ještě neumí smrkat a má pořád u nosu hutný hlen, nevím jak ji toho zbavit, aby se netrápila. Poradíte mi?

  • Host chatu

    Neumí li dítě smrkat je velmi vhodné nos proplachovat pravidelně inhalátorem Omron, aby se hlen dlouho na sliznici neudržoval a škodliviny se splachovaly. Nevadí, že do žaludku. Do inhalátoru můžete používat i běžnou Vincetku.

  • Olga

    DObrý den, jak předcházet nemocem co nejefektivněji? Stačí jíst vitamíny? Nebo existují ještě další tipy?

  • Host chatu

    Nejlépe je žít přirozeně zdravě a přirozeně se otužovat. Některé rodiny se zdravím způsobem života úplně stresují- to je špatně. Vitaminy jsou nejlépe využitelné v přirozené stravě a v naší zemi máme všeho dost. Z jídla je vhodné denně nějaké ovoce ( stačí 1 jablko i se slupkou, půl kiwi, půl mandarinky, pomeranče, citron do oslazeného tvarohu, víno), nejlépe ráno. 1xd zeleninu, 2xtýdně maso, a 1-2 týdně ryby a vlákninu třeba vločky. a dost pohybu a každý den nějakou radostnou akci- psychika je též důležitá. A dospělé starosti neřešte před dětmi. Jako si čistíme zuby, tak je vhodné si 1-2xdenně propláchnout nos ( vyzkoušený je inhalátor Omron) třeba s Vincentkou - spláchne nahromaděné škodliviny .

  • Hanka

    Můj syn bohužel trpí na astma. V těchto měsících mi přijde, že se mu dýchá hůř. Můžu mu nějak pomoci? Třeba i nějakým alternativním způsobem.

  • Host chatu

    Otázka je dost obtížná- záleží na momentálních obtížích. Nyní je v ovzduší více škodlivin zadržených mlhou, je více plísní a je častěji vystaven změně teplotní venku a uvnitř. Má -li předepsané pravidelné protizánětlivé léky -nejčastěji inhalační, musí je pravidelně užívat v co nejmenších dávkách, kdy je ještě bez obtíží. Pozor doma na zvířata ( i když mu dosud nevadila), na plyšové hračky, nemějte trvale otevřenou ventilaci (větrejte krátce průvanem). Vhodné je oplachovat aspoˇm ráno a večer nosní sliznici - to vstupní brána pro alergeny- fyziologickým roztokem, nejlépe obyčejnou minerálkou Vincentkou přes inhalátor ( vyzkoušený je inhalátor Omron).

  • Síma

    Má cenu dopovat dítě doplňky stravy a vitamíny, když pak stejně ve školce chytne nějaký zmutovaný bacil od ostatních dětí? Přijde mi ten boj s bacily v dětském kolektivu opravdu marný. Co si o tom myslíte?
    Díky

  • Host chatu

    Myslím, že jste si sama již odpověděla. Pokud je dítě celkově v dobré kondici, běžné dětské infekty zvládne. Virové infekty trvají týden, "dosmrkávat" může i 12 dní. Závažnější infekty vyžadují 10-14 dní. Ale každý ten úspěšný boj cvičí imunitní systém a ten je do dalších let již šikovnější a moudřejší a chrání nás od vážnějších onemocnění. Pokud jíte běžně zdravě( jogurty, ovoce, zeleninu, maso, ryby, vlákninu), máte dost pohybu jsou vitamínové a jiné doplňky zcela nadbytečné. Nevadí tolik špinavé ruce od hlíny, jehličí, trávy apod., jako plný nos. Je dobře se naučit jako čistění zubů, proplachovat SI NOS- TO JE VSTUPNÍ BRÁNA. Buď obyčejnou vodou před inhalátorem nebo minerálnkou Vincentkou (zn Omron). děti to docela baví.

  • Luda

    Jak postupovat u vlhkeho kasle u 10 mesicniho miminka?

  • Host chatu

    Pokud je v celkově dobré kondici - hraje si, má chuť k jídlu jako obvykle a nemá teploty není třeba se moc obávat. Má být více zavodněno než obvykle ( voda, čaj), musí mít volný nosík - občas odsávat, občas proplachovat( vhodný jer inhalátorek Omron) a dopřejte mu běžný pohyb - tím si hlen posune a odkašle si. není vhodný pobyt v průvanu, mlze, prachu apod. Ven můžete. Při kašli trvajícím více než 10 dní nebo při změně celkového stavu raděj navštivte lékaře.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle najdete >


Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov